Obiecująca forma polskich piłkarzy
2008.08.15 / Daniel Kowalski
TAGI: Tomasz Kuszczak reprezentacja
Share |
Po kilkutygodniowej przerwie zainaugurowano kolejny piłkarski sezon. Jako pierwsi na boiska wybiegli futboliści angielskiej Championship oraz szkockiej Premier League.
Od skromnego zwycięstwa nowy sezon rozpoczął mistrz Szkocji, Celtic Glasgow. Podopieczni Gordona Strachana wygrali na wyjeździe z St.Mirren 1:0. Artur Boruc nie miał zbyt wiele pracy, ale dzięki kilku dobrym interwencjom zachował czyste konto.
W Championship zadebiutował Przemysław Kaźmierczak, który jeszcze niedawno był w szerokiej kadrze FC Porto. Jego Derby County przegrało na własnym boisku z Doncaster 0:1, a Polak zagrał przeciętnie, niczym szczególnym się nie wyróżniając. Swój pierwszy mecz przegrał również FC Southampton. „Święci” ulegli na wyjeździe FC Cardiff 1:2, a na ławce rezerwowych zobaczyliśmy Bartosza Białkowskiego. W szerokiej kadrze zabrakło Grzegorza Rasiaka.

W sparingowym meczu Manchesteru United bardzo dobrą partię rozegrał Tomasz Kuszczak. Mistrz Anglii pokonał trzecioligowe Peterborough 2:0, a nasz bramkarz grał 66 minut i popisał się kilkoma świetnymi interwencjami.

Cały mecz w bramce Arsenalu zaliczył inny bramkarz, Łukasz Fabiański. Polak skapitulował tylko raz, w osiemdziesiątej minucie spotkania z FC Sevilla, który rozegrany został w ramach Amsterdam Tournament. Naszego golkipera pokonał tylko Ernesto Chevanton, a cały mecz z Hiszpanami zakończył się remisem 1:1. Wcześniej „Fabian” zagrał też czterdzieści pięć minut towarzyskiej potyczki z Huddersfield Town.
Cztery mecze przed nowym sezonem zaliczył Jerzy Dudek, reprezentujący barwy słynnego Realu Madryt. Wychowanek Concordii Knurów zagrał m.in. w meczu z Arsenalem w ramach towarzyskiego turnieju Emirates Cup w Londynie.
W meczu 1/16 Pucharu Rosji Dawid Janczyk strzelił gola dla CSKA Moskwa. Polak zagrał 75 minut.

Na innych boiskach bramki zdobywali m.in. Jacek Krzynówek (Wolfsburg), Radosław Matusiak (Heerenveen), Euzebiusz Smolarek (Racing Santander), Ireneusz Jeleń (Auxerre) oraz Michał Janota (Feyyenoord Rotterdam). Dobrze zaprezentował się również Paweł Golański (Steaua Bukareszt), który zaliczył asystę w ligowym spotkaniu z FK Bresov. O polskiego piłkarza stara się podobno włoskie Napoli oraz FC Porto.

TRANSFERY

Dużo mówiło się o propozycjach dla Marisza Lewandowskiego, ale ostatecznie wszystko zostało po staremu. „Lewy” pozostał w szeregach Szachtiara Donieck, ale jak na razie grzeje ławkę rezerwowych. Ten fakt zapewne nie ucieszy Leo Beenhakkera, który powołał go na najbliższy mecz z Ukrainą, który rozegrany zostanie we Lwowie.
Klub zmienił natomiast inny reprezentant naszego kraju, Marek Saganowski. Popularny „Sagan” zamienił FC Southampton na duński BK Aalborg. Wprawdzie na razie jest to tylko pięciomiesięczne wypożyczenie, ale Polak i tak jest bardzo zadowolony. Duńczycy mają bowiem szansę na grę w Lidze Mistrzów. W trzeciej rundzie kwalifikacyjnej zespół ten zagra z litewskim FBK Kowno. Wcześniej dużo mówiło się o kierunku norweskim (Brann Bergen), ale ostatecznie Duńczycy wykazali się większą determinacją.
W dalszym ciągu nowego klubu szuka Euzebiusz Smolarek. W ostatnich tygodniach spekulacji na temat jego potencjalnych nowych pracodawców było bez liku. Najbliżej finalizacji transferu była francuska Tuluza, ale obie strony nie mogły się porozumieć w kwestiach finansowych.